Usługi Pogrzebowe Silentium Sp. z o.o.
02-626, Warszawa, Niepodległości 76
W Polsce istnieją liczne tradycje związane z organizacją pogrzebów, które są ściśle związane z kulturą i wiarą katolicką. Jedną z nich jest wystawianie zmarłego w domu rodzinnym, gdzie przez kilka dni rodzina i przyjaciele mogą oddać hołd zmarłemu, modlić się i wspominać wspólnie spędzone chwile. Warto także wspomnieć o zwyczaju składania kondolencji, który polega na przekazywaniu wyrazów współczucia rodzinie zmarłego oraz wpisywaniu się do księgi kondolencyjnej.
Pogrzeb w Polsce, w Warszawie i nie tylko zwykle odbywa się w kościele, gdzie celebruje się mszę świętą żałobną, podczas której kapłan wygłasza kazanie i modli się za duszę zmarłego. Następnie kondukt żałobny udaje się na cmentarz, gdzie odbywa się ceremonia pochówku. W trakcie tej części pogrzebu rodzina i przyjaciele składają kwiaty i znicze na grobie, a kapłan poświęca grób, modląc się o wieczne spoczywanie dla zmarłego.
Pogrzeby w Polsce mają nie tylko wymiar religijny, ale także społeczny. Są okazją do spotkania rodziny, przyjaciół i znajomych zmarłego, którzy wspólnie żegnają bliską osobę. Wiele osób uważa, że uczestnictwo w pogrzebie jest wyrazem szacunku dla zmarłego i jego rodziny. Pogrzeby są również okazją do przemyśleń nad przemijaniem, wartościami życia i duchową stroną istnienia.